środa, 26 października 2011

Halloween w Motylewie.

Historia
31 października obchodzone jest święto "Halloween". W Polsce Halloween pojawiło się w latach 90; jest mało popularnym świętem, choć z roku na rok staje się coraz to bardziej znane. Najhuczniej obchodzone jest w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Święto to wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimo oraz obchodzono wigilię dnia Wszystkich Zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami, a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było przedostać się do świata żywych.Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk.Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych


Scary Farm
Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. Scary Farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak DraculaFrankensteinczy Mumia.

Cukierek albo Psikus (Trick or Treat)
Do zabaw w 'Halloween' zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (ang. trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.
Coraz częstszy zwyczaj w Motylewie ;)



Jack-o'-lantern

Jack-o'- latern, to lampion z dyni,a mianowicie wydrążona dynia z np.: oczami, ustami, nosem. Nazwa Jack-o'-latern wzięła się od pewnej legendy  o niejakim Jacku - pijaku i włóczędze. Bohater tej legendy namówił diabła, żeby wszedł na drzewo, następnie wyciął w korze pnia krzyż, co odcięło szatanowi powrót na ziemię. Kiedy Jack umarł, nie mógł pójść do nieba wskutek swoich grzechów, ale nie chciano go także przyjąć do piekła, gdyż przechytrzył diabła. Diabeł podarował mu za to znicz umieszczony w wydrążonej rzepie, aby mógł oświetlać sobie drogę w wiecznej wędrówce w ciemnościach. We współczesnej Ameryce rzepę zastąpiła większa od niej dynia. 





Kostiumy

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus (Trick or Treat) stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają 

pochody przez ulice miast.

Halloween'owe zabawy
-Apple bobbing
Do zabaw halloweenowych należy łapanie jabłek w miednicy z wodą (ang. bobbing for apples), z której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.
- Świeczki
 Przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku.
-Orzechy
 Wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość.
-Inne

Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.
W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

W Motylewie ten dzień na pewno też będzie obchodzony, tylko się nie przestraszcie, gdy "potwory" zapukają do waszych drzwi ;) A więc Wesołego Halloween!


czwartek, 13 października 2011

14.10 Dzień Nauczyciela!

Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto państwoweświęto oświaty i szkolnictwa wyższego. Ustanowione 27 kwietnia 1972 na mocyustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy - Karta Nauczyciela, obchodzone jakoDzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Popularnie nadal zwane jest Dniem Nauczyciela.


Z okazji tego, szczególnego dnia wszystkim nauczycielom wysyłamy gorące życzenia i dziękujemy za waszą ciężką prace przez cały rok szkolny.

poniedziałek, 10 października 2011

Praca sezonowa w Motylewie!

Produkcja wianków adwentowych (tylko rozmiar 25). 
Sezon zaczyna się 24.10 i trwa ok. 4 tygodnie.
Motylewo, Bogdaniec i okoliczne wioski. 
Zgłoszenia i więcej informacji pod nr: 667271615